Współczesne aranżacje mieszkaniowe coraz częściej opierają się na minimalizmie i wyrazistych dodatkach. Do łask wracają akcenty charakterystyczne dla sztuki dawnej, takie jak wzornictwo ludowe i związane z nimi rozwiązania. Dotyczy to nie tylko wystroju wnętrz, ale również przedmiotów użytkowych. Zabawki wykonane z naturalnych materiałów, do których należą kolorowe popychacze lub koniki drewniane stanowią element dekoracyjny oraz praktyczny.
To, co głównej mierze kojarzy się z folklorem to mnogość barw oraz hafty, koronki i wszelkiego rodzaju zdobnictwo związane z tkaninami. Tradycyjne wzorzyste motywy pokrywają zasłony, pościel oraz obrusy. Ludowe elementy doskonale sprawdzają się w kuchni, a rynek jest bogaty w akcesoria opatrzone etnicznym wykończeniem i intensywnością kolorów. Rękodzieło z uwagi na wykorzystywanie naturalnych surowców sprowadza się w dużej mierze do działań związanych z rzeźbiarstwem oraz wyplataniem. Ducha dawnych czasów wprowadzimy zatem w obszar naszego domu, za sprawą wikliny oraz tęczowo malowanych dekoracji z rozmaitych rodzajów drzewa.
Na ogół były to bliskie ówczesnym ludziom figury zwierząt jak koguty czy ptaki. Kultura naszych przodków bazowała na różnorodnych wierzeniach, stąd też w przestrzeniach domowych i ich otoczeniu znajdowało się wiele obiektów, którym przypisywano konkretne przeznaczenie. Miały one zadanie chronić przed nieszczęściem, zagwarantować obfite plony lub ułatwiać kontakt ze światem nadprzyrodzonym. Aniołki ręcznie robione uznawane są za ludzkich sprzymierzeńców, zyskiwano poczucie łączności z niebiosami. Były przedmiotem powielanym i spotykanym na każdym kroku, dlatego też w dzisiejszym swojskim mieszkaniu nie powinno ich zabraknąć.