Nauka języka obcego – za pomocą jakich metod można opanować podstawy, a nawet dojść do perfekcji?

Znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach to umiejętność dająca ogrom korzyści. Język angielski jest aktualnie absolutną podstawą, pozwalającą na porozumienie się  w większości zakątków świata. Każdy dodatkowy język obcy będzie dla nas ogromnym atutem. Na rynku pracy będziemy bezapelacyjnie lepszym kandydatem, a młodzi ludzie będą mieli większe szanse na dostanie się na wymarzony kierunek studiów, czy stypendium zagraniczne. Umiejętności lingwistyczne otwierają nam wiele drzwi. Zapewniają lepszą przyszłość i podsycają ciekawość świata, która wzbogaca nie tylko nasze umysły, ale przede wszystkim dusze.

Nauka języków obcych dla najmłodszych

Każdy rodzic stara się zapewnić najlepszy rozwój swoim pociechom. Ważne jest, aby ich małe-wielkie umysły były stymulowane na różnych płaszczyznach. To właśnie na tym etapie, są najbardziej chłonne. Najmłodsze dzieci najłatwiej przyswajają wiedzę, są bowiem na etapie poznawania otaczającego ich świata. Wszystko jest więc dla nich niezwykle proste i nieskończenie ciekawe. Umożliwiając i pomagając dziecku w nauce języków dajemy im dar na całe życie, które na pewnym etapie z pewnością docenią.

Jeżeli sami władamy językami obcymi możemy śmiało uczyć ich podstaw nasze dzieci. Wprowadzając elementy nauki do codziennej zabawy rozwijamy w nich ciekawość i chęć dalszego rozwoju nowych umiejętności. Świetnym pomysłem jest wspólne słuchanie obcojęzycznych piosenek, czytanie książeczek czy wprowadzanie nowego słownictwa każdego dnia, wykorzystując do tego otaczające nas przedmioty i ulubione zabawy naszego malucha. 

Metoda nauczania najmłodszych jest szczególnie ważna. Musi ona bowiem rozwijać ich pasje, wykorzystywać do maksimum potencjał dziecięcej wyobraźni oraz ich potrzeby motoryczno-ruchowe. Sposób w jaki przekazujemy wiedzę powinien być również dopasowany do odpowiedniej grupy wiekowej. Warto więc tę bardziej zaawansowaną część powierzyć profesjonalistom, którzy będą wykwalifikowani zarówno w nauce języków obcych, jak i w pracy z dziećmi.

Na stronie http://www.malalingua.com.pl/ znajdziemy wyjątkową ofertę skierowaną do najbardziej wymagających małych uczniów. Szkoła językowa proponuje autorskie metody nauczania dla dzieci i młodzieży w wieku do 3 do 18 lat. Ich celem jest nauka tworzenia pełnych zdań oraz poznawanie świata w kontekście podróżowania. Wykorzystują autorskie materiały dydaktyczne rozwijające wyobraźnie i wspierające rozwój motoryczny, niezwykle ważny dla maluchów. 

Program nauczania podzielony jest ze względu na różne stopnie zaawansowania. Lekcje prowadzone są w sposób przyjazny mózgowi i angażujący emocjonalnie. Ważnym zabiegiem jest ciągłe stymulowanie zmysłów przez doświadczanie i działanie. Teatralizacja wykorzystywana na lekcjach dla najmniejszych dzieci jest dla nich równocześnie świetną zabawą i niezapomnianą przygodą, która motywuje i zachęca do dalszej nauki. Spontaniczne dialogi i komunikacja w języku obcym pozwala oswoić się z językiem. System powtórzeniowy realizowany na każdej z lekcji sprawia, iż wpojona wiedza jest na bieżąco odświeżana i wykorzystywana. Zintegrowane kształcenie przedmiotowo-językowe, które proponują pozwala na rozwijanie logicznego myślenia, poznawanie świata i innych kultur, wplatanie wiedzy z innych dziedzin życia – przyrodniczej, artystycznej czy społecznej przy jednoczesnej, intensywnej nauce języka obcego. Warto wybrać się na bezpłatną lekcję pokazową wraz ze swoją pociechą, aby samemu przekonać się o wyjątkowości ich metod.

Nauka języków obcych dla dorosłych

W przypadku osób dorosłych nauka języka wcale nie musi być o wiele trudniejsza, na pewno jednak będzie znacznie bardziej wymagająca. Jeżeli nie jesteśmy uzdolnieni lingwistycznie, możemy spotkać się z blokadą, którą samemu nie jest łatwo pokonać. W takim przypadku warto rozważyć lekcje indywidualne, na których nauczyciel skupia się na naszych potrzebach i dobiera najodpowiedniejszą dla nas metodę nauczania. Lektor pozostaje elastyczny do naszych oczekiwań, a całą swoją uwagę poświęca kursantowi, kontrolując przy okazji czy przekazywana wiedza jest przyswajana przez ucznia w zadowalający sposób.

Jeżeli zależy nam na poznaniu jedynie podstaw danego języka możemy pokusić się o samodzielną naukę przy pomocy podręczników szkoleniowych, stron internetowych czy aplikacji w telefonie. Pozwoli nam to postawić pierwsze kroki w nauce nowego języka, poznać podstawowe zwroty i najpotrzebniejsze słownictwo. Atutem tego rodzaju nauki jest fakt, iż możemy uczyć się niemal wszędzie i kiedy tylko będziemy mieli na to czas lub ochotę. Potrzebne nam będą wysokie pokłady samodyscypliny, ale przy odrobinie chęci, będziemy w stanie opanować podstawy.

Wyjątkowo skuteczną metodą nauki języka obcego są intensywne kursy przyspieszone. Przy codziennej, efektywnej nauce możemy przyswoić wiedzę z całego roku w niespełna jeden semestr. Takie lekcje wymagają od nas wiele zaangażowania, ale dają niezwykle wysokie wyniki. Są ogólnorozwojowe i nastawione na możliwość bezproblemowej komunikacji z obcokrajowcem. Skupiają się na osiągnięciu wszystkich celi w maksymalnie krótkim czasie. Są świetną alternatywą dla osób, których sytuacja życiowa zmusza do wyjątkowo szybkiej nauki języka.

Śmiało można powiedzieć, iż znajomość języków obcych to w dzisiejszych czasach wielka moc, którą sami możemy dla siebie wyczarować, a co najważniejsze, na to nigdy nie jest za późno! Istnieje wiele metod przyswajania języków w każdym wieku. Dzięki szerokiej gamie dostępnych pomocy poznamy nie tylko podstawy danego języka. Jeżeli kierować będzie nami odpowiednia motywacja, jesteśmy w stanie biegle władać językiem obcym w każdym wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − 10 =