Kiedy należy udać się z dzieckiem do kardiologa?

Niemowlęta i małe dzieci w wieku 2-8 lat nierzadko zmagają się z różnymi dolegliwościami w obrębie układu sercowo-naczyniowego. W razie niepokojących objawów należy niezwłocznie udać się z maluchem do doświadczonego kardiologa. Wykona on wszelkie niezbędne badania diagnostyczne i na podstawie uzyskanych wyników ustali dalszą ścieżkę leczenia. Jeśli interesuje nas dobry kardiolog dziecięcy Warszawa to miasto, gdzie takich specjalistów nie brakuje. 

Nie bagatelizujmy nawet najmniejszych symptomów

U noworodków interwencja kardiologa jest konieczna wtedy, gdy zostaną stwierdzone wyraźne szmery nad sercem, ewentualnie wady przeciekowe. Obie te nieprawidłowości mogą bezpośrednio zagrażać życiu dziecka. Z kolei w przypadku nieco starszych maluchów nasz niepokój powinno wzbudzić przede wszystkim nadmiernie szybkie męczenie się podczas wykonywania codziennych czynności (zabawy, sprzątania zabawek, wchodzenia po schodkach itp.). Oto pozostałe istotne wskazania:

– utrzymująca się przez długi czas bladość skóry o sinym zabarwieniu,

– intensywne pocenie się na całej powierzchni ciała (dłonie, stopy, plecy, uda),

– nagły, nieuzasadniony niczym spadek wagi (albo problem z przybraniem na masie),

– stale nawracające dolegliwości bólowe w klatce piersiowej oraz okolicach żeber (zwłaszcza jeśli towarzyszą temu duszności).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × pięć =