W transporcie wartościowych lub wrażliwych produktów powszechnie stosuje się przeróżne zabezpieczenia. Powierzenie mienia zewnętrznej firmie logistycznej rodzi niepewność, nic więc dziwnego, że powstają coraz to bardziej wyszukane technologicznie środki ochrony. Zastosowanie ich przynosi obopólne korzyści, jeśli towar zostanie wysłany niekompletny lub ulegnie uszkodzeniu nie z winy przewoźnika, ma on na to oczywisty dowód. Najpopularniejszym z takich rozwiązań są zdecydowanie plomby zabezpieczające.
Zastosowanie przeróżnych plomb ma zapewniać możliwość kontroli nad tym, czy ktoś niepowołany nie próbował dostać się do naszego transportu. Plastikowe lub metalowe zabezpieczenia są jednorazowe, po zapięciu zatrzasku lub zgrzaniu nie ma już możliwości otworzenia ich bez zostawienia widocznych śladów.
Stosuje się je powszechnie w każdym rodzaju transportu, zarówno krajowym, jak i międzynarodowym. Unikalne numery seryjne wybijane lub nadrukowywane na plombach dają pewność, że nikt nie zerwał naszego zabezpieczenia i nie podmienił go na nowe. Jest to szczególnie ważne nie tylko z punktu widzenia zlecającego transport, ale także wykonawcy. Kierowca ciężarówki, który przy dłuższych trasach jest zobowiązany prawnie do robienia dłuższych przerw, może zostawić samochód na parkingu lub przespać się bez obaw o to, że ktoś dobierze się do jego ładunku. Sprawdzenie stanu plomby lub zgodności numerów z dokumentem przewozowym pozwala mu błyskawicznie spostrzec ewentualną kradzież lub ingerencję w ładunek.