Jakie są rodzaje płyt meblowych?

Płyta meblowa to rodzaj materiału kompozytowego, który jest wykorzystywany w budowie mebli. Składa się z różnych składników, w tym włókien drzewnych i żywicy. Najpopularniejsze rodzaje płyt meblowych to sklejka, płyta wiórowa i płyta pilśniowa średniej gęstości (MDF). Ich bogaty wybór można znaleźć pod adresem: https://www.elwi.pl/produkty/16/plyty-meblowe.html.

Sklejka

Występuje w wielu różnych gatunkach i grubościach. Wykonana jest z warstw forniru drewnianego sklejonego ze sobą wodoodpornym klejem pomiędzy każdą warstwą. Warstwy górna i dolna są często wykonane z twardszego drewna niż warstwy wewnętrzne. Sklejka jest używana do produkcji szafek, drzwi i szuflad, półek, ramek czołowych i innych elementów, gdzie potrzebna jest wytrzymałość.

Płyta wiórowa 

Powstaje w wyniku sprasowania trocin lub kawałków drewna w arkusze za pomocą pary pod wysokim ciśnieniem. Płyta wiórowa jest bardziej stabilna niż sklejka, ponieważ jest gęstsza, ale mniej stabilna niż MDF, ponieważ ma mniej prostych słojów pod kątem 90 stopni względem siebie (słoje poprzeczne).  Jest ona powszechnie stosowana do produkcji półek lub innych elementów, które nie wymagają dużej wytrzymałości lub sztywności w produkcie końcowym.

Płyta pilśniowa 

Średniej gęstości (MDF) jest wytwarzana przez ściskanie wiórów drewnianych razem pod wysokim ciśnieniem, aż utworzą one mocny panel, który przypomina płytę pilśniową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 × pięć =