Jak zagospodarować kawalerkę?
Dom i wnętrze
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Jak zagospodarować kawalerkę?

Kawalerka to najmniejsze z dostępnych mieszkań, ale nawet niewielki, lecz własny kąt, to coś bardzo cennego. Również przy takiej przestrzeni można zorganizować sobie miejsce do którego będziemy wracać z prawdziwą przyjemnością i w którym niczego nam nie zabraknie. Kluczowe jest jednak rozsądne podejście do tematu aranżacji tego wnętrza, bo o ile przy większym metrażu można dać się ponieść fantazji, to w tym przypadku wszystko powinno być przemyślane. Jak się za to zabrać? 

Umiejętne dysponowanie przestrzenią

Kawalerki mają zwykle niewielki metraż, lecz wciąż może on być wystarczający dla samotnej osoby lub nawet pary bez dzieci. Istotne jest jednak to by dostosować się do posiadanych warunków i nie zagracić mieszkania rzeczami, które wstawilibyśmy do dużego lokum. Lepiej przestrzeń pozostawiać możliwie otwartą.Można wstawić jedno duże łóżko np. tego typu https://bigmeble.eu/lozka-z-pojemnikiem/180×200, a poszczególne elementy wyposażenia powinno się ustawiać przy ścianach, by nie przesłaniać miejsca użytkowego i nie utrudniać sobie przemieszczania się po mieszkaniu. Warto zrezygnować również ze ścianek działowych czy ekranów, gdyż niepotrzebnie ograniczy to powierzchnię, podczas gdy bez tych elementów kawalerka może się okazać otwarta i przejrzysta. 

Ograniczona liczba mebli

Aranżując takie mieszkanie warto zadbać o to by było nowoczesne i funkcjonalne, a w tym celu z pewnością należy ograniczyć elementy wyposażenia do niezbędnego minimum. Najlepiej wybierać też meble o możliwie prostych kształtach – jeżeli w pomieszczeniach mamy wklęsłe ściany czy nieregularne przestrzenie, to można pomyśleć o wyposażeniu robionym na zamówienie, tak by idealnie je dopasować. Dobrym pomysłem są wszelkie meble wielofunkcyjne oraz ze schowkami.

Na pewno rozsądnie będzie pomyśleć o łóżku z pojemnikiem 120×200, które nie zajmie zbyt dużo miejsca, a w środku można przechowywać pościel, prześcieradła czy dodatkowe poduszki. Szafki i biurka powinny mieć jak najwięcej szuflad oraz kryjówek, gdzie będziemy mogli poupychać różne drobne rzeczy, tak by nie zagracały potem mieszkania. Kluczowe jest w tym wszystkim zagospodarowanie każdego kąta w naszym lokum. 

Kuchnia i salon

Zależnie od pomysłu architektów w kawalerkach mamy zwykle oddzielny pokoik z aneksem kuchennym lub ten połączony jest po prostu z salonem. Zagospodarowanie mieszkania będzie w dużej mierze uzależnione od tego na który z tych wariantów trafimy. Jeśli mamy osobną kuchnię, to w pokoju dziennym można się pokusić o wydzielenie większej strefy odpoczynku, a w jednym z kącików zorganizować sobie przestrzeń do pracy.

Jeśli miejsce do gotowania jest połączone z salonem to warto pomyśleć nad niewielką wysepką, która oddzieli od siebie te rejony, tworząc niejako dwa pomieszczenia w jednym. Taka otwarta kuchnia okazuje się zresztą w praktyce bardzo wygodna i jest obecnie często stosowana. Na pewno w obrębie metrażu którym dysponujemy dobrze jest wyznaczać strefy, które można wydzielać choćby z pomocą mebli – ustawiając kanapę w poprzek można wymierzyć granicę strefy relaksu, a w pozostałym miejscu zorganizować sobie przestrzeń roboczą. 

Oświetlenie i kolory

W kontekście kawalerki istotne jest to w jakim miejscu w bloku czy kamienicy się ona znajduje, gdyż zależnie od tego może do niej dochodzić odmienna ilość światła słonecznego. Jeśli naturalnej jasności będzie tam niewiele to należy sięgnąć po dużą liczbę elementów oświetlenia, gdyż niewielka przestrzeń wydaje się optycznie większa, gdy jest rozświetlona. Z tego także względu trzeba się tym kierować przy doborze koloru ścian oraz mebli, wybierając białe oraz ciepłe warianty.

Jeśli nasze pomieszczenia są ulokowane tak, że przez okna przedostaje się sporo światła i w mieszkaniu długo jest widno, to można ograniczyć liczbę lamp i pokusić się o nieco ciemniejsze meble. Nawet wtedy trzeba jednak uważać, gdyż czarne obicia czy przedmioty sprawią, iż przestrzeń będzie się wydawała trochę mniejsza. Dobrym rozwiązaniem w kawalerce są też kontrasty, które ożywiają wnętrze, a przy okazji różnych kolorów ścian można sobie ułatwić wyznaczanie w mieszkaniu poszczególnych stref użytkowych. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Zestaw prezentowy – czy warto go sprezentować na urodziny?
Zestaw prezentowy – czy warto go sprezentować na urodziny?
Prezent dla kogoś bliskiego z okazji urodzin może kojarzyć się nam z ręcznie namalowaną laurką i bukietem kwiatów. Obecnie podejście […]
Płytki maszynowe, czy ręcznie formowane – które wybrać?
Płytki maszynowe, czy ręcznie formowane – które wybrać?
Płytki to bardzo powszechnie stosowany materiał budowlany, który wykorzystuje się do wykańczania wnętrz, czy też elewacji budynków. Dzięki ich szerokiej […]
Jak praktycznie urządzić przestrzeń biurową?
Jak praktycznie urządzić przestrzeń biurową?
Urządzenie przestrzeni biurowej to bardzo ważne zadanie, które pozwoli nam swobodnie czuć się w miejscu wykonywanej pracy. Aby odpowiednio zaaranżować […]
Ostatnie wpisy