Marzy Ci się własna firma transportowo spedycyjna ? W takim razie zapraszamy do przeczytanie dzisiejszego artykułu, gdzie poznacie wszystkie najważniejsze informacje o tym, jak zrealizować to zadanie.
Warto zaznaczyć że założenie własnej firmy transportowej wymaga spełnienia konkretnych warunków oraz uzyskania niezbędnych zezwoleń. Należy podkreślić, że ewentualnym właścicielem takiego przedsiębiorstwa nie mogą być skazani żadnym prawomocnym wyrokiem Sądu za przestępstwa w aspekcie skarbowym czy przeciwko bezpieczeństwo w komunikacji, obrotowi gospodarczemu czy ochronie środowiska. Poza tym nie mogą być objęci zakazem wykonywania działalności gospodarczej w branży transportu drogowego.
To jednak nie wszystko. Ludzie, którzy mają zamiar założyć taki biznes powinni posiadać certyfikat kompetencji zawodowych oraz stałą siedzibę prowadzenia działalności. Dodatkowo muszą uzyskać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, licencję wspólnotową albo licencję na wykonywanie transportu drogowego w aspekcie pośrednictwa przy przewozie rzeczy. Trzeba też zdawać sobie sprawę,że jeśli chodzi o transport międzynarodowy, to każdy kraj ma swoje przepisy, np. transport z Holandii do Polski rządzi się innymi prawami niż z Norwegii do Polski, ponieważ Holandia należy do UE, a Norwegia nie.
Jednym z kolejnych aspektów, nad którymi trzeba się zastanowić jest forma prowadzenia działalności. Można zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółki cywilne, którą tworzą co najmniej 2 osoby fizyczne albo prawne. Opinie na temat są różne, ale statystyki pokazują, że najczęściej wybierana jest ta pierwsza opcja, która wymaga wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Kiedy zdecydujecie się już na formę prowadzenia działalności, musicie także wybrać sposób opodatkowania Waszej przyszłej firmy transportowej. Warto wiedzieć, że każdy ma do wyboru opodatkowanie na zasadach ogólnych, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz podatek liniowy.
Kiedy firma transportowa zostanie założona jej właściciel – lub właściciele – mają obowiązek w ciągu najpóźniej jednego tygodnia złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych formularz dotyczący tego czy chcą podlegać pełnemu ubezpieczeniu czy tylko obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu.