Do czego służą geokompozyty?
Budownictwo
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Do czego służą geokompozyty?

Geokompozyty to złożone materiały. Mogą składać się z różnych pierwiastków chemicznych, ale w ich składzie musi znajdować się minimum jeden wyrób geotekstylny. Wyrób ten łączy się z materiałami mineralnymi lub polimerowymi, zapewniając geokompozytom to, że mogą spełniać swoją funkcję.

Jaka jest funkcja geokompozytów?

Geokompozyty znajdują szerokie zastosowanie w branży budowniczej. Dzięki swojej wysokiej wydajności są bardzo często stosowane do drenażu, który umożliwia zbieranie wody i odprowadzanie jej od budynku, dzięki czemu przedłużamy trwałość powstałej budowy, nie narażając jej na czynnik destrukcyjny, jakim jest nadmiar wilgoci. Warto pamiętać o tym, że geokompozyty możemy zastosować na wielu płaszczyznach.

Nie ma tutaj znaczenia czy chodzi o pionowe, poziome, bądź mieszane – w każdym z nich geokompozyty będą utrzymywały wilgoć z dala od naszych fundamentów czy garażu, chroniąc je przed zalewaniem wodą i jego konsekwencjami. Wysoka warstwa antykapilarna sprawia, że geokompozyty sprawdzają się także przy budowie dróg, torów kolejowych czy przy odprowadzaniu niepożądanych substancji z danego środowiska.

Czym jest aparat Vicata?

Aparat Vicata to urządzenie, które umożliwia nam obiektywną ocenę czasu wiązania spoiw. Proces przeprowadzenia badania polega na umieszczeniu cieczy na płytce znajdującej się na urządzeniu Aparatu Vicata. Następnie cieczą należy potrząsnąć, aby pozbyć się zawartych w niej pęcherzyków powietrza, które mogłyby negatywnie wpłynąć na wynik pomiaru. Następnie igła urządzenia jest zagłębiana w ciecz kilkukrotnie, w odstępach nie dłuższych niż 30 sekund. Po każdym zagłębieniu igły należy ją koniecznie oczyścić. Ocenia się, że substancja zaczyna się wiązać, gdy igła wsuwa się w nią na głębokość od 2 do 4 milimetrów. Natomiast ostatecznym momentem badania jest chwila, gdy igła wsuwa się na głębokość maksymalnie 1 milimetra.

Należy też pamiętać, że aparat Vicata służy tylko do badania substancji o dość długim czasie początku wiązania, takich jak na przykład różnego rodzaju cementy. W przypadku substancji o krótkim czasie początku wiązania uzyskane wyniki nie będą miarodajne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pufa, fotel czy krzesło – co wstawić w salonie fryzjerskim?
Pufa, fotel czy krzesło – co wstawić w salonie fryzjerskim?
Salon kosmetyczny czy fryzjerski to nie tylko profesjonalna obsługa oraz specjalistyczny sprzęt i narzędzia pracy. Pierwsze wrażenie liczy się nie […]
Ciemny czy jasny – jaki kolor podłogi wybrać
Ciemny czy jasny – jaki kolor podłogi wybrać
Wybór podłogi zależeć może od wielu czynników. Nie tylko naszych upodobań i poczucia estetyki – choć to jak najbardziej powinno […]
Jak pomóc dziecku odkrywać świat?
Jak pomóc dziecku odkrywać świat?
W pierwszych latach życia dziecko stopniowo poznaje otaczającą je rzeczywistość dotyczącą właściwości przedmiotów i środowiska społecznego. Aby zaspokoić tę naturalną […]
Ostatnie wpisy