Czym kierować się podczas zakupu oleju silnikowego?

Temat olejów silnikowych od lat wzbudza wiele kontrowersji. Użytkownicy aut najczęściej spierają się o to, jak często dokonywać wymiany oraz jakie produkty wybierać. Okazuje się, że kryterium wyboru oleju uzależnione jest nie tylko od wieku i stanu technicznego jednostki napędowej, ale również marki producenta.

Baza oleju i jego lepkość

Podstawowym zadaniem oleju silnikowego jest ochrona jednostki napędowej przed zatarciem, pochłanianie zanieczyszczeń oraz chłodzenie silnika. W starszych samochodach, które pokonały wiele setek tysięcy kilometrów, zaleca się stosowanie olejów mineralnych, których poziom lepkości oznaczono np. symbolem 15W-40. Tego rodzaju preparaty skutecznie chronią silnik przed rozszczelnieniem i utratą kompresji. Użytkownicy młodszych pojazdów powinni sięgnąć po oleje półsyntetyczne, a właściciele najnowszych konstrukcji po syntetyki.

Rodzaj silnika i marka pojazdu

Przy zakupie oleju należy wziąć pod uwagę również rodzaj silnika. W przypadku konstrukcji diesla wyposażonych w filtr cząstek stałych zaleca się stosowanie produktów wykonanych w technologii niskopopiołowej. Takie produkty wolniej nasycają się sadzą, co wpływa na wydłużenie żywotności jednostki napędowej. W sprzedaży dostępne są także produkty przeznaczone do konkretnych marek aut. Właściciele pojazdów marki BMW mogą sięgnąć po takie oleje, jak te dostępne na stronie https://liquimoly.sklep.pl/355-118-top-tec-6100-0w-30.html. W ofercie sprzedawców znajdują się też preparaty dedykowane samochodom azjatyckim lub amerykańskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − 9 =