Materiały używane do ocieplania domu powinny przede wszystkim charakteryzować się dobrą izolacyjnością cieplną oraz akustyczną. Te warunki świetnie spełnia wełna mineralna. W sprzedaży wyróżnia się wełny skalne, wytwarzane przy użyciu bazaltu, dolomitu, kruszywa wapiennego, czy też brykietów mineralnych pochodzących z recyklingu oraz szklane produkowane z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej. Zarówno jeden, jak i drugi materiał jest powszechnie stosowany podczas prac termomodernizacyjnych budynków. Do ocieplania murów i dachów stosuje się wełnę mineralną w postaci miękkich płyt. Produkt ten dostępny jest również w formie mat, otulin i granulatu. Informacje na temat wełny w postaci granulatu dostępne są na stronie https://cels.pl/ocieplanie-welna-skalna-granulat/.
W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się także wełna celulozowa. Do jej produkcji używa się zmielonej makulatury pochodzącej z recyklingu. Jest to więc materiał w pełni naturalny i ekologiczny. Tego rodzaju produkt nie jest dostępny w formie płyt czy brył, lecz ma postać sypką. Do nakładania wełny celulozowej stosuje się nadmuch otwarty, wdmuchiwanie oraz natrysk. Techniki te pozwalają na dokładne wypełnienie materiałem izolacyjnym wszystkich szpar i szczelin, co zabezpiecza budynek przed powstawaniem mostków termicznych.
Pomimo tego, że do wytwarzania wełny celulozowej używa się papieru, wykazuje ona dużą odporność na wilgoć oraz ogień. Dodatkowym atutem tego materiału jest dobra izolacyjność termiczna i akustyczna. Chociaż ocieplanie tym materiałem ma wiele zalet, póki co jest nieco droższe od ocieplania tradycyjną wełną mineralną w formie płyt.