Odkręcenie śrub i śrubek to czynność, która kojarzy się przede wszystkim z wszelkiego rodzaju naprawami. Wydawać się może, że jest to zadanie proste i nieskomplikowane. Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy śruba jest skorodowana, a nawet urwana. Co zrobić, by rozkręcić oporne połączenie gwintowe?
Odkręcenie skorodowanej lub urwanej śruby wymaga więcej pracy i czasu, istnieją jednak sposoby, by uporać się z tym zadaniem. W sytuacji, gdy śruba jest lekko skorodowana, często wystarczy zastosowanie płynów o właściwościach penetrujących. Pożądane efekty, także w przypadku powierzchni gwintowych mocno zespolonych na skutek wysokiej temperatury lub korozji, zapewnia także metoda silnych i gwałtownych uderzeń. Może się jednak okazać, że wspomniane wcześniej metody okażą się zawodne – wówczas najlepszym wyjściem okazuje się rozgrzanie nakrętki do temperatury nie niższej niż 700-800 stopni Celsjusza. Należy jednak uważać, by nie przekroczyć dopuszczalnej temperatury.
Dobrym i skutecznym narzędziem okazuje się również tuleja gwintowana. Są to uchwyty tworzące kołnierz wokół trzymanego przedmiotu i wytwarzające wokół niego dużą siłę zaciskową. Główną cechą wspomnianych narzędzi jest niwelowanie wibracji i drgań połączeń w materiałach wykonanych z metalu o niskiej wytrzymałości na ścieranie. Rozwiązaniem ostatecznym jest zniszczenie połączenia gwintowego, czyli jego usunięcie wraz z częścią śruby – metoda jest najczęściej stosowana w sytuacji, gdy wiadomo, że dany element nie będzie już użytkowany.
Istotną kwestią, którą warto uwzględnić podczas poszukiwania odpowiednich materiałów mocujących, do których należą przedmiotowe śruby, jest jakość i trwałość poszczególnych rozwiązań. Możliwości wyboru jest bardzo wiele. Jedną z propozycji są nakrętki zrywalne, stosowane najczęściej jako narzędzie służące do montowania elementów podatnych na kradzież. Wiele przydatnych informacji dotyczących nakrętek zrywalnych można znaleźć na https://www.kristal.net.pl/produkty/nakretki-zrywalne/103.