Pokój dzienny, nazywany również salonem, to miejsce o wielorakim przeznaczeniu. Przede wszystkim służy ono do odpoczynku i relaksu, ale poza tym często spożywa się w nim posiłki, spotyka ze znajomymi, pracuje czy ogląda telewizję. Z tego względu oświetlenie powinno być tutaj idealnie dostosowane do wielu potrzeb domowników. Podstawowa zasada brzmi, że nie należy się ograniczać do jednego źródła światła, ponieważ im więcej zróżnicowanych opraw, tym łatwiej wydobyć walory pomieszczenia i wykreować pożądany nastrój. Jeśli zależy nam na dobrej jakości produktach, warto sprawdzić, co ma do zaoferowania profesjonalna hurtownia elektryczna Radom jest miastem, w którym funkcjonuje znane w całym kraju i doskonale wyposażone miejsce tego typu.
Pokój dzienny to wnętrze, w którym oświetlenie powinno być zawsze dopasowane do aktualnie wykonywanej czynności. Podstawą jest w tym przypadku lampa sufitowa, której celem jest zastąpienie w warunkach nocnych (i przy ograniczonej widoczności) naturalnego światła dziennego, przedostającego się do pomieszczenia przez okna. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest powieszenie takiej oprawy na samym środku pokoju, bo dzięki temu równomiernie oświetli ona każdy zakamarek. Wyjątek stanowią wnętrza ponadprzeciętnie przestronne i odznaczające się nietypowym kształtem – w nich należy też koniecznie zamontować punkty świetlne we wszystkich poszczególnych strefach. Oto zalecenia dotyczące doboru rodzaju lampy w zależności od różnych czynników:
– w wysokich pokojach dziennych warto umieścić dużą, ozdobną oprawę w kształcie kuli, zwisającą z sufitu na średniej długości kablu lub sznurze; alternatywą jest wieloramienny żyrandol wykonany np. z kryształu czy tworzywa sztucznego
– w niskich i stosunkowo małych pomieszczeniach doskonale sprawdzą się plafony podwieszane pod sufitem
– do rozległego salonu dobrze jest wstawić oprawę z co najmniej kilkoma żarówkami, bo dzięki temu światło będzie padało w różnych kierunkach (istnieje też możliwość regulacji kierunku jego padania)
– niezależnie od wybranego modelu lampy, jej klosz powinien znajdować się minimum 2 metry powyżej poziomu podłogi, gdyż taka odległość zapewnia domownikom swobodne przechodzenie pod konstrukcją
– zaleca się, aby przy włącznikach lamp sufitowych zastosować specjalne ściemniacze, które umożliwią dozowanie ilości światła; w ten sposób oświetlenie będzie spełniało także funkcję stricte dekoracyjną
W pokojach dziennych oprócz głównej oprawy sufitowej warto także umieścić dodatkowe źródła światła. Ciekawym rozwiązaniem są lampy podłogowe, które najlepiej jest postawić obok kanapy, ewentualnie fotela służącego do wypoczynku (drzemki, czytania książki itp.). Modne są zwłaszcza konstrukcje o wysokości od 150 do 180 cm z abażurem, kloszem, małymi reflektorkami, a także dekoracyjną żarówką bez osłony. Tego typu lampy mogą świecić zarówno w górę, jak i w dół, tworząc w ten sposób odpowiedni nastrój dopasowany do naszego aktualnego samopoczucia czy danej chwili. Do wyeksponowania fragmentu wnętrza nadają się również mniejsze lampki stołowe (z kloszem tekstylnym, szklanym lub bambusowym), które można z powodzeniem postawić na biurku, stole, a nawet parapecie.
Kolejnym interesującym rozwiązaniem jest zainstalowanie w salonie eleganckich kinkietów na wysięgnikach, będących idealnym dopełnieniem oświetlenia sufitowego (po obu stronach sofy, lustra, telewizora albo wybranego obrazu). Są one o tyle specyficzne, że rzucają światło na wyjątkowo dużą płaszczyznę, tworząc przy okazji delikatną poświatę. Pozostałe zalecane do omawianego pomieszczenia źródła to m.in.: dekoracyjne neony w postaci napisów lub kształtów, sznury drobnych lampek porozwieszane w wybranych miejscach oraz taśmy LED-owe zamontowane we wnękach, przy podłodze albo pod półkami. Najlepszym miejscem zakupu wymienionych lamp i opraw jest hurtownia elektryczna Łódź jest jednym z miast, w których działa kilka tego rodzaju punktów.