Posiadanie własnych czterech kątów to marzenie każdej rodziny. Często jednak okazuje się, że dom generuje ogromne koszty, zwłaszcza jeśli chodzi o ogrzewanie pomieszczeń. Na szczęście istnieją na rynku pewne skuteczne rozwiązania pozwalające na ograniczenie tych wydatków – jednym z nich jest termostat, montowany zazwyczaj przy grzejniku albo w innym miejscu pokoju. Jego przeznaczenie oraz funkcje zostaną pokrótce omówione w niniejszym artykule.
Termostat to nic innego jak niewielki sprzęt w postaci układu sterującego, umożliwiającego utrzymywanie zadanej temperatury we wnętrzach domu. Układ ten jest wyposażony w specjalny system pomiaru temperatury, a także panel włączający poszczególne urządzenia, których zadaniem jest dostarczanie ciepła. Dzięki zamontowaniu termostatu możemy w zasadzie dowolnie kontrolować ciepło w pomieszczeniach, co skutkuje znacznym obniżeniem kosztów ogrzewania (nawet do 25%).
W sklepach i hurtowniach elektronicznych takich jak np. https://smart4living.pl/ znajdziemy dwa główne rodzaje omawianego sprzętu – modele grzejnikowe oraz pokojowe. Te pierwsze, nazywane również głowicami termostatycznymi, są umieszczane bezpośrednio przy grzejnikach. Składają się z obudowy, tzw. mieszka sprężystego, a także kilku czujników – przede wszystkim gazowego i cieczowego. Odpowiadają za optymalne wykorzystanie ciepła dostarczanego przez grzejnik, dzięki czemu jego straty zostają ograniczone do minimum.
Z kolei termostaty pokojowe, połączone z kotłami i innymi urządzeniami grzewczymi, mają za zadanie utrzymywać ustaloną temperaturę we wnętrzu, co powoduje, że nie tylko maleją koszty ogrzewania, ale też zapewniony zostaje komfort cieplny na idealnym poziomie. W ostatnim czasie dużym powodzeniem cieszy się zwłaszcza termostat Netatmo w cenie satysfakcjonującej większość klientów.