Coaching jest metodą rozwoju, która w ostatnich latach mocno zyskuje na popularności, a usługi profesjonalnych coachów oraz firm zajmujących się procesem coachingu, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Tego typu specjalistów znajdziemy chociażby za pośrednictwem strony http://gbip.com.pl. Coraz więcej firm dochodzi w końcu do wniosku, że obok elastyczności i innowacyjności, rozwój pracowników, wymieniany jest jako jedna z głównych cech nowoczesnych organizacji.
Celem coachingu, jest uwolnienie ludzkiego potencjału oraz maksymalizowanie indywidualnej efektywności. Zastosowanie konkretnych metod coachingowych, pozwala zidentyfikować indywidualne cele rozwoju każdej osoby, wewnętrzne ograniczenia, stojące na drodze do ich realizacji, a także wskazać posiadane zasoby wspierające oraz zmotywować do działania. Jednym z podstawowych założeń coachingu jest także pełna dobrowolność, dzięki której coaching zdecydowanie wyróżnia się spośród innych metod, poziomem motywacji osób w nim uczestniczących.
Coaching z powodzeniem zaadaptowany został również do pracy z całymi zespołami i grupami pracowników. Stworzone w jego ramach metody pracy pozwalają na wsparcie organizacji w takich aspektach, jak: motywowanie pracowników, przydzielanie zadań, rozwiązywanie problemów, budowanie zespołu, ocenianie i analizowanie, praca zespołowa. Pewnym standardem staje się dzisiaj także rozwój kompetencji coachingowych kadry zarządzającej, dzięki którym managerowie wszystkich szczebli, z większą skutecznością, mogą stymulować rozwój podległych im pracowników.
Wprowadzenie coachingu do organizacji jest stosunkowo łatwe. Wystarczy udać się do dobrego specjalisty – na rynku istnieje wiele firm specjalizujących się w tej dziedzinie. To, na co jednak warto zwrócić uwagę to doświadczenie i oferta – im szersza, tym większe prawdopodobieństwo, że ta konkretna firma będzie w stanie odpowiedzieć na potrzeby naszej organizacji.