Wybierając tak ważny element zastawy stołowej, jak sztućce, najczęściej zwracamy uwagę na ich wygląd, kształt i wykończenie, dopasowane do pozostałych elementów zestawu. Jednak decydując się na zakup wybranych noży czy widelców, warto również sprawdzić, z jakiego materiału zostały wykonane i czy zagwarantuje on długie lata bezproblemowego użytkowania.
Sztućce są najczęściej produkowane z wykorzystaniem stali nierdzewnej, inaczej nazywaną szlachetną. Jej unikalne właściwości wynikają ze starannego doboru składników stopu, w którym najważniejsze jest oczywiście żelazo. W procesie wytapiania dodaje się do niego szereg innych pierwiastków, sprawiających, że staje się ono niemal całkowicie odporne na korozję. Powszechnie stosowane dodatki to molibden, miedź, nikiel oraz chrom, którego zwartość w stopie przekracza 10 procent. Co ciekawe, stal nierdzewna tak naprawdę nią nie jest, dzięki dodatkom chromu po prostu bardzo wolno ulega korozji i tylko na powierzchni metalu, skąd bardzo łatwo jest ją usunąć. Chrom zabezpiecza sztućce również przed wysoką temperaturą, a renomowani producenci podają jego zawartość w stopie na opakowaniach swoich produktów. Sztućce wykonane ze stali szlachetnej mogą mieć różne wykończenie powierzchni, od gładkiej, aż po matową i wtedy nazywa się je satynowanymi.
Od wielu lat dużą popularnością cieszą się noże, łyżki czy widelce platerowane, pokrywane cienką warstwą innych metali, srebrem, złotem, a nawet platyną. Mają jednak jedną istotną wadę, w kontakcie z niektórymi produktami spożywczymi zawierającymi siarkę np. rybami, pokrywają się nieestetyczną śniedzią. Sztućce pokryte srebrem, poza posiłkami należy również chronić przed wpływem czynników atmosferycznych, które szybko mogą doprowadzić do ich zniszczenia.