Frezarki i tokarki to urządzenia przeznaczone do obróbki drewna, metalu lub tworzyw sztucznych. W wyniku użytkowania ich poszczególne elementy ulegają niszczeniu bądź uszkodzeniu. Niekiedy poziom zużycia sprzętu jest na tyle duży, że konieczne jest przeprowadzenie generalnego remontu.
O tym, że obrabiarka wymaga remontu kapitalnego, świadczyć mogą przede wszystkim wibracje pojawiające się podczas pracy. Najczęściej są one oznaką nadmiernego zużycia elementów ruchomych urządzenia, takich jak frezy, wiertła, paski napędowe, wrzeciona oraz łożyska. Skutkiem pojawiających się i wyczuwalnych wibracji będzie pogorszenie jakości materiałów poddawanych obróbce. Objawem zużycia frezarki będą również widoczne pęknięcia na obrabianym przedmiocie, a także pojawiające się odpryski.
W przypadku pojawiania się takich objawów jak wibracje i odpryski, warto wezwać specjalistyczną firmę, która wykonuje profesjonalne remonty tokarek i innych obrabiarek. Zakres prac w przypadku napraw kapitalnych obejmuje m.in. analizę układu geometrycznego maszyny i jego przywrócenie do stanu fabrycznego. Podczas remontu wymienia się zużyte podzespoły mechaniczne, a także takie elementy jak łożyska, nakrętki oraz śruby pociągowe. Kontroli i ewentualnej naprawie poddawany jest też układ elektryczny. Warto pamiętać, że szybkie zużywanie się podzespołów znajdujących się w maszynach przemysłowych jest często spowodowane brakiem regularnego serwisowania oraz czyszczenia sprzętu.