Integracja stanowisk zrobotyzowanych jest stosunkowo nową koncepcją w przemyśle produkcyjnym. Została ona powszechnie przyjęta jako sposób na zwiększenie wydajności i obniżenie kosztów.
Zrobotyzowane stacje robocze są przeznaczone do stosowania w połączeniu z tradycyjnymi liniami montażowymi, gdzie mogą wykonywać powtarzalne zadania. Odpowiednia integracja stanowisk zrobotyzowanych pozwala producentom wytwarzać produkty szybciej i wydajniej niż dotychczas, jednocześnie obniżając koszty pracy. Same stacje są kontrolowane przez komputery, które wykorzystują programy do zarządzania ruchami robotów.
Główną korzyścią z włączenia stanowisk zrobotyzowanych do procesu produkcyjnego jest to, że pozwalają one zastąpić część pracowników maszynami. To umożliwia pracownikom wykonywanie innych, ważniejszych zadań. Zastępując ludzi maszynami, można również poprawić jakość poprzez wyeliminowanie błędów ludzkich z procesu produkcji.
Jednym z największych wyzwań, przed jakimi stają producenci, jest znalezienie wykwalifikowanych ludzi do obsługi i konserwacji maszyn. Roboty mogą zautomatyzować wiele zadań, które w przeciwnym razie byłyby wykonywane przez ludzi, ale nadal istnieją pewne procesy, które wymagają interwencji człowieka. Nie jest to więc całkowite zastąpienie pierwiastka ludzkiego, lecz umożliwienie pracownikom skupienie się na ważniejszych kwestiach i wykonywanie za nich automatycznych procesów.