Rzeźbienie w drewnie to wspaniała propozycja dla osób, które mają talent manualny i trochę cierpliwości. Dzięki odpowiednim narzędziom i niezbędnej wiedzy, można stworzyć naprawdę zachwycające i niesamowite prace. Ponadto wykonywanie figur z drewna może się okazać bardzo dochodowe. Z pewnością znajdą się chętni na zakup takich dzieł sztuki, a to najlepiej wynagradza czas przeznaczony na rzeźbienie. Ale zanim zaczniemy jakąkolwiek pracę w tym zakresie, należy pamiętać o kilku podstawowych elementach. Jakich? Odpowiedź poniżej.
Aby móc cieszyć się zachwycającymi rzeźbami, przede wszystkim trzeba się wyposażyć w zestaw najbardziej potrzebnych narzędzi. Dla osób początkujących powinien wystarczyć zestaw dłut. Zazwyczaj składa się on z sześciu elementów. Warto zwrócić uwagę na to, aby ostrze było wykonane z wysokiej jakości stali – z pewnością posłuży ono przez długie lata. Bardzo ważny jest także podział dłut na ciesielskie i stolarskie. Te pierwsze mają bardzo mocną konstrukcję, a także wzmocnioną rękojeść.
Kolejnym narzędziem, które rzeźbiarz powinien mieć w swojej kolekcji to specjalne dłuta kątowe. Wiele osób decyduje się także na zakup nożyków do drewna, które mają różne kształty i rozmiary. Nie mniej istotne jest rydełko, a także skrobaczki. Często podczas pracy przydaje się młotek. Jeżeli ktoś ma w planach wykonanie większej rzeźby, z pewnością będzie potrzebował większych narzędzi. Znacznie ułatwią one i przyspieszą pracę. Przydać się mogą pilarki oraz piły, zarówno ręczne jak i łańcuchowe (zależnie od własnych preferencji). W Internecie na przykład. na https://dluta.pl/ można znaleźć bardzo duży wybór narzędzi do rzeźbienia w drewnie. Warto przejrzeć oferty tak specjalistycznych sklepów i wybrać odpowiedni produkt dla siebie, który sprawi, że praca stanie się łatwiejsza i sprawniejsza.
Po zgromadzeniu odpowiednich narzędzi, należy także wybrać właściwy gatunek drewna. Ma to bardzo duże znaczenie dla powodzenia dalszych prac. Drewno powinno być w miarę miękkie oraz powinno posiadać mało sęków. Musi ono także pochodzić z drzew liściastych. Rzeźbiarze najczęściej decydują się na różne gatunki lipy, najlepiej takie, które rosną w środku gęstych lasów na piaszczystym gruncie. Wraz z nabywaniem doświadczenia można się decydować na trudniejsze w obróbce materiały jak np. buk, grab czy dąb. Bardzo ważne jest także to, aby drewno było pozbawione soków. Ich obecność w późniejszym czasie może doprowadzić do pękania, gięcia się i odkształcania. Jeżeli drzewo posiada głębsze rysy lub sęki, można posłużyć się odrobiną kreatywności i wkomponować je w rzeźbę. Osoby zajmujące się obróbką drewna, z czasem znajdą najbardziej dogodny dla siebie materiał, z którym będzie im się najłatwiej pracować.
Nie jest to wcale tak jest trudne jak mogłoby się wydawać. Wymaga jedynie cierpliwości i sporego nakładu pracy. Przed rozpoczęciem prac trzeba pamiętać o trzech podstawowych zasadach, które znacznie ułatwią pracę i sprawią, że stanie się ona o wiele bezpieczniejsza:
– nie pcha się dłuta tylko jedną ręką,
– nie wolno trzymać drugiej ręki na drodze pracy dłuta,
– nie można pchać dłuta po materiale, kierując ostrze w swoją stronę.
Aby uniknąć skaleczeń i ran, warto także ubierać specjalne, zabezpieczające rękawice. Przestrzeganie zasad BHP jest niezwykle istotne, ponieważ narzędzia przeznaczone do rzeźbienia w drewnie są z reguły bardzo ostre. W razie skaleczenia bezzwłocznie trzeba przemyć ranę.
Znając zasady bezpiecznej pracy oraz posiadając wybrane drewno, a także narzędzia można przejść do właściwej pracy. W pierwszej kolejności powinno się usunąć korę i uciąć satysfakcjonujący kawałek drewna. Następnie trzeba go dokładnie przyczepić do podłoża, tak aby podczas pracy się nie przemieszczał i nie podskakiwał. Podczas rzeźbienia nawet delikatnych wcięć, warto używać podbijaka. Pozwala on kontrolować drogę pracy dłuta, a także jego sprawne hamowanie, aby przez przypadek nie stworzyć nieplanowanego rowku. Zależnie od siły uderzenia podbijaka, narzędzie może się przesuwać o 0,5 cm, 1 cm i tak dalej.
Jeżeli na drewnie mają zostać wyrzeźbione jakieś bardziej skomplikowane kształty jak na przykład liście klonu, warto je wcześniej wydrukować, a następnie odbić na wybranym do obróbki materiale. W pierwszej kolejności powinno się dłutem usunąć tło liścia, tak aby pozostał widoczny kontur i zapełniony środek. Następnie, bardziej precyzyjnym dłutem trzeba powoli, etapami należy rzeźbić poszczególne wgłębienia (np. w miejscu unerwienia liści), aby uzyskać efekt przestrzenny. W ten sposób powstają płaskorzeźby.
Podczas tworzenia rzeź w pełni przestrzennych, praca przebiega bardzo podobnie. Różnicą jest to, że nie obrabia się płaskiego kawałka drewna, tylko większy jego fragment, tak aby można było wykonywać poszczególne elementy z każdej strony. Najtrudniejsze są początki, jednak z czasem każdy z pewnością wypracuje sobie swój, niezastąpiony sposób pracy, dzięki któremu będzie mógł stworzyć prawdziwe cuda.