Co służy do rejestrowania dźwięku?
Technologie & IT
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Co służy do rejestrowania dźwięku?

Poprawna rejestracja dźwięku nie jest prostym zadaniem. Aby uzyskać dobre rezultaty, musimy mieć odpowiednie doświadczenie oraz umiejętności. Poza tym równie ważną rolę odgrywają urządzenia elektroniczne, które będziemy używać podczas swojej pracy. Ogromna ilość sprzętu dostępnego na rynku może być przytłaczająca. Podczas zakupów powinniśmy zwrócić na parametry technicznego danego produktu.

Zależy nam na tym, aby uzyskać dźwięk wysokiej jakości, który będziemy mogli potem swobodnie modyfikować w zależności od swoich potrzeb. Dlatego też nie możemy zadowolić się byle jakim sprzętem. Takie niedbalstwo srogo się na nas zemści. Niezależnie od tego, czy interesują nas nagrania filmowe, czy muzyczne, nie obejdzie się bez zakupienia właściwych urządzeń oraz oprogramowania.

Jak wybrać właściwy mikrofon?

Absolutną podstawą, jeżeli chodzi o nagrywanie dźwięku, jest właściwy mikrofon. Przeglądając dostępne oferty produktów, natkniemy się głównie na mikrofony dynamiczne oraz pojemnościowe. Różnią się one między sobą z uwagi na rodzaj przetwornika. W przypadku modeli dynamicznych nie potrzebujemy zewnętrznych źródeł zasilania. Wystarczy, że bezpośrednio podłączymy je kablem do urządzenia przechwytującego sygnał. Cechują się ogromną wytrzymałością i niestraszne im nawet wysokie ciśnienie akustyczne. Najlepiej będą się sprawdzać przy nagłaśnianiu głośnych źródeł dźwięku.

Mikrofony pojemnościowe są bardziej skomplikowanym urządzeniem. Z tego powodu potrzebują dostępu do specjalnego zasilania za pomocą metody Phantom. Najpowszechniej spotykamy się z napięciem rzędu 48 V i nie obejdziemy się bez interfejsu audio, bądź miksera wyposażonego w takie gniazdo. Dodatkowe wymagania są nam rekompensowane dzięki zwiększonej czułości na dźwięk. Dzięki czystej i zrównoważonej barwie oraz lepszemu pasmu przenoszenia, tego typu mikrofon jest preferowany przez profesjonalistów.

Co jeszcze może się przydać do rejestrowania dźwięków?

Jeżeli potrzebujemy bardziej funkcjonalnego urządzenia od zwykłego mikrofonu, powinniśmy spróbować sił z rejestratorem audio. Z uwagi na ich kompaktowy charakter są łatwe do przenoszenia. Jednocześnie oferują znacznie większa ilość funkcji, które pozwolą nam uchwycić większej jakości dźwięk. Na rynku jest dostępnych wiele modeli i to, który z nich powinniśmy wybrać, zależy wyłącznie od naszych oczekiwań. Dobrym pomysłem jest wybór takich rejestratorów, które posiadają przynajmniej cztery ścieżki nagrywania, regulowane mikrofony pojemnościowe oraz wejścia typu XLR. Jeżeli cechują się również wydłużoną żywotnością baterii, to taki produkt powinien zadowolić nawet profesjonalnego dźwiękowca. Nasz rejestrator powinien mieć zdolność do wymieniania kart pamięci. 

Oprogramowanie komputerowe przydatne do obróbki plików audio

Duże znaczenie dla jakości naszego nagranie ma również to, z jakiej aplikacji korzystamy podczas procesu obróbki. Szczególną popularnością w branży multimedialnej cieszy się Avid Media Composer. Montowanie plików audio i wideo zostało znacznie ułatwione dzięki licznym funkcjom dostępnym w ramach tego programu. Dzięki niemu możemy bezproblemowo usprawnić pracę w wysokiej rozdzielczości. Z jego pomocą banalne stanie się tworzenie wysokiej jakości efektów oraz ścieżek dźwiękowych. Automatyzacja skomplikowanych zadań oraz wydajne zarządzanie mediami to tylko nieliczne z możliwości oferowanych przez ten produkt.

Obsługiwane są wszystkie wtyczki AVX oraz AAX. Jeżeli chodzi o kanały audio to korzystać z typów mono, dual mono, stereo oraz surround 5.1 i 7.1. Jeżeli zdecydujemy się zakupić Avid Media Composer Ultimate uzyskamy dostęp do dodatkowego oprogramowania PhraseFind Option, ScriptSync Option, Symphony Option, oraz NewsCutter Option. Możemy wybrać długość subskrypcji, która nas interesuje — dostępny jest pakiet roczny, dwuletni oraz trzyletni.

Jeżeli szukamy jednak czegoś przeznaczonego wyłącznie do obróbki plików dźwiękowych, to powinniśmy wybrać Avid Pro Tools. Dzięki korzystaniu z technologii Avid Cloud for Pro Tools uzyskujemy zdolność do łatwego udostępniania naszych utworów. Znacznie prostsze staje się współpraca z innymi ludźmi w ramach projektów. Program pozwala na swobodną kooperację nawet 10 współpracowników. Wśród oferowanych funkcji jest również tworzenie muzyki na podstawie pętli oraz liczne udogodnienia, które znacznie ułatwią proces edycji nagrania.

Oprócz tego możemy korzystać z ponad 60 wirtualnych instrumentów oraz licznych wtyczek i efektów dźwiękowych. Wszystko to daje nam bogactwo opcji, jeżeli chodzi o obróbkę plików audio. Nie jesteśmy ograniczani maksymalną ilością obsługiwanych sesji oraz projektów. Możemy przechowywać dowolną ich liczbę na chmurze o rozmiarach 1 GB. Jednocześnie istnieje możliwość dokupienia dodatkowej przestrzeni. W związku z licznymi funkcjami tego programu musimy posiadać odpowiednio potężny komputer. Zalecane jest wyposażenie się w 8 GB pamięci RAM. Nasze urządzenie musi również obsługiwać 64-bitowe wtyczki AAX typu natywnego. Dobrze by było, gdyby również posiadało port USB lub FireWire. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W czym przechowywać żywność?
W czym przechowywać żywność?
Od dłuższego już czasu w mediach pojawiają się informacje o szkodliwych substancjach znajdujących się w pojemnikach na żywność. O ile […]
Jak dbać o wentylację w firmie?
Jak dbać o wentylację w firmie?
Wentylacja w firmie to jeden z podstawowych czynników wpływających na zapewnienie odpowiednich warunków do pracy. Dodatkowo źle serwisowany system jest […]
Foliach stretch i jej zastosowanie w przemyśle
Foliach stretch i jej zastosowanie w przemyśle
Przemysł wymaga stosowania wysokiej jakości produktów, dzięki którym możliwa jest realizacja procesów. Tym samym tak wiele osób decyduje się na […]
Ostatnie wpisy